AZ ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI KÉPZÉS
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara meghatározó szerepet tölt be a hazai építészképzésben. A Kar küldetése, hogy a tudományokra és a művészetekre alapozva, sokrétű, szintetizált ismeretek átadásával a szerteágazó építészeti szakmagyakorláshoz elengedhetetlen kreatív mérnöki gondolkozásra neveljen. Képzéseink biztosítják az Európai Parlament és a Tanács, a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36 EK irányelv 46. cikkében felsorolt elvek érvényesülését.
ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI ALAPKÉPZÉSI SZAK (BSc)
Célunk olyan építészmérnökök képzése, akik a magasépítési tevékenységek teljes területén, megszerzett ismereteik, és az ezekhez kapcsolódó készségeik révén, vezetői támogatással alkalmasak legyenek műszaki feladatok megoldására. Hallgatóink a hét féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik MSc képzésben történő folytatására.
ÉPÍTÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK (MSc)
Célunk olyan okleveles építészek képzése, akik a BSc szakon megszerzett ismereteikre és készségeikre alapozva, alkalmasak legyenek önállóan és felelősen végezni az építészeti tevékenységek teljes területén felmerülő komplex feladatokat. Hallgatóink a 4 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI OSZTATLAN SZAK (MSc)
A fentiekben ismertetett kétciklusú képzésekben megfogalmazott célok együttes érvényesülését biztosító okleveles építész mérnök képzés, mely a két szak keretében leírtak teljesülését egységes, időben osztatlan formában teszi lehetővé. Hallgatóink a 10 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
MSc SPECIALIZÁCIÓK
Építészeti örökség specializáció
Építőművészeti specializáció
Forma és szerkezet specializáció
Ingatlanfejlesztő specializáció
Környezettudatos és innovatív épületszerkezeti tervezési specializáció
Város/építészet specializáció
AZ ÉPÍTŐMÉRNÖKI KÉPZÉS
ÉPÍTŐMÉRNÖKI ALAPSZAK
Mi a feladata egy építőmérnöknek? Lakatlan területek lakhatóvá tétele, vagy a lakható területeken az életkörülmények javítása, ezen belül a földterület felmérése, feltérképezése, a felszín változásának és a felszín alatti talaj vizsgálata, a vizek szabályozása, a terület bekötése közművezeték-, út-, és vasúthálózatba, valamint a területen belüli közlekedési hálózat tervezése, a városok, falvak ellátása ivóvízzel, illetve a csatornarendszer megépítése. A természeti tereptárgyak leküzdése, alagutak, hidak, viaduktok építése, a hírközlési adótornyok, ipari csarnokok, mezőgazdasági tárolók létrehozása, és az építészmérnökökkel közösen a lakóterületek kialakítása. A hallgatók 8 szemeszter alatt mindezen témakörök tanulmányozása, a tervezési, valamint az építési ismeretek elsajátítása közben a kapcsolódó információs technológiákat is alkalmazzák.
ÉPÍTMÉNYINFORMATIKAI MÉRNÖK MESTERSZAK
Az okleveles építményinformatikai mérnökök képzésének célja olyan szakemberek kibocsátása, akik képesek az épített környezettel és létesítményekkel kapcsolatos informatikai, építmény-információs fejlesztési, valamint irányítási és projektmenedzseri feladatok önálló ellátására korszerű informatikai rendszerek használatával, különös tekintettel a szakágak együttműködéséből adódó komplexitásra, annak kezelésére. Képesek továbbá bonyolult és speciális mérnöki létesítmények információs rendszereinek tervezésére, létrehozására és szakértésére. A képzésben megszerzett kompetenciák belépőt jelentenek számos multidiszciplináris és műszaki terület doktori iskolájába.
SZERKEZET-ÉPÍTŐMÉRNÖKI MESTERSZAK
Épített környezetünk elengedhetetlen részét képezik a tartószerkezetek, amelyek ezen képzés központjában állnak. Egy szerkezetépítő mérnök rengeteg építmény tervezésén, megvalósításán dolgozhat: sportcsarnok, völgyhíd, toronyház, folyóparti védmű. A tervezési, az erőtani- és az épületenergetikai méretezési eljárások területén a legújabb szoftverek használata hatalmas változást jelent az építőmérnöki tervezőmunkában, és nincs megállás, a fejlődés töretlen.
INFRASTRUKTURA-EPITOMERNOKI MESTERSZAK
Az infrastruktúra-építőmérnöki mesterszakon olyan mérnökök képzése folyik, akik a közúti és a vasúti közlekedés legkorszerűbb pályáit tervezik meg, akik a vízi közlekedést elősegítő új típusú műtárgyakat építik, és a légikikötők korszerű kifutópályáit tesztelik, illetve alakítják. A mesterszakon tanulók egy csoportja a felszíni és a felszín alatti vizek megismerésére helyezi hangsúlyt, tudva azt, hogy a vízkészlettel való gondos gazdálkodás az emberiség jövője szempontjából kiemelt jelentőségű.
FÖLDMÉRŐ- ÉS TÉRINFORMATIKAI MÉRNÖKI MESTERSZAK
Épített környezetünk létesítményeinek tervezése, kivitelezése, hatékonyüzemeltetése és fejlesztése során elengedhetetlen a térképi adatbázisok, korszerű helymeghatározási módszerek, a térinformatikai technológiák és az intelligens közlekedési rendszerek magas színvonalú alkalmazása. A földmérő- és térinformatikai mérnöki mesterszakot végző mérnökök nem csak korszerű geodéziai és távérzékelési módszerekkel segíthetik a térbeli adatgyűjtést, de mélyreható felsőgeodéziai és műholdas helymeghatározási ismeretekkel is rendelkeznek.
MSc SPECIALIZÁCIÓK
Építményinformatikai mérnök specializáció
Magasépítő és rekonstrukció specializáció
Numerikus modellezés specializáció
Tartószerkezetek specializáció
Geotechnika és mérnökgeológia specializáció
Nukleáris építmények specializáció
Út- és vasútmérnöki specializáció
Víz- és vízi környezetmérnöki specializáció
Földmérő és térinformatikai mérnök specializáció