ÉPÍTÉSZMÉRNÖK
VAGY ÉPÍTŐMÉRNÖK

KEDVES SZÜLŐ! KEDVES ÉRDEKLŐDŐ!

A pályaválasztás nem egyszerű dolog, és Ön bizonyára segíteni szeretne gyermekének. Talán így bukkant rá honlapunkra is. Ha Ön szakmabeli, építész vagy építőmérnök, akkor még izgalmasabb lehet a dolog, hiszen sokévi tapasztalattal a háta mögött sem tudja az ember olyan pontosan megítélni, hogy jó lesz-e ez a foglalkozás, hivatás gyermekének is. Információval lehet segíteni a döntés előtt álló fiatalt, és ez a honlap ennek szeretne megfelelni.

Tudjuk, hogy a szülőknek a lehetséges szakmai pályaképen, karrieren kívül a tanulmányok alatti lakhatás, a tanulmányok hossza, az ösztöndíjak és tandíjak rendszere is fontos, tehát mindezekről mindkét kar több információt is közöl.

Kérjük, hogy hívja fel gyermeke figyelmét a játékunkra. A játék legyen az első, előzze meg az általános kari tudnivalók elolvasását! Talán így még izgalmasabb a pályaválasztás!

MIÉRT A BME?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (a Műegyetem) mindenképpen jó választás. A hazai műszaki képzés legkomolyabb bázisa, ahol két-három oklevelet, végzettséget szerezhetnek a hallgatók. Az alapképzésre épülő mesterképzési szak után, vagy az osztatlan (építészmérnöki) szak után további mesterszakok, vagy doktori tanulmányok folytatására van lehetőség.

Az egyetem nyolc karán számos tudományterületen szerezhetnek újabb és újabb ismereteket a diákok. A karok képzési területei az adott szakterületek alapján elkülönülnek ugyan, de mindenkinek lehetősége van más karok életébe is bepillantani, sőt egyes tárgyakat ott teljesíteni. Komoly ösztöndíjra is van lehetőség külföldi egyetemeken folyó tanulmányok elvégzéséhez, és ezek a részképzések akár több félévesek is lehetnek. A Műegyetemre jellemző karoka közötti együttműködés, és az egyetemi nagy közösség biztosítja azt is, hogy széles látókörrel rendelkező, művelt szakemberek kerüljenek ki az alma materből. Az egyetemi élet rendkívül színes, a Sportnaptól a Várostervezési Napokon és a Kutatók Éjszakáján át, az énekkari, zenekari és színházi előadásokig terjed a skála. A tanulással egybekötött, vagy azt éppen megszakító tartalmas szórakozás felejthetetlenné teszi az egyetemi éveket.

Az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményéről, műszaki oktatást tekintve pedig a leghosszabb múltra visszatekintő egyetemről van szó, mely napjaikban azzal biztosítja rangját, hogy jelentős hazai és nemzetközi kutatásokat irányít, valamint azzal, hogy az itt végzetteket sikeres cégek, intézmények foglalkoztatják, itthon és külföldön egyaránt.

JÁTÉK

A felvételizőknek egy olyan játékkal is segítünk a karok közötti választásban, ahol két kártya közül kell mindig a szimpatikusabbat kiválasztani! Minél tovább játszik egy játékos, annál pontosabb lehet az eredmény.

Játék indítása

AZ ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI KÉPZÉS

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara meghatározó szerepet tölt be a hazai építészképzésben. A Kar küldetése, hogy a tudományokra és a művészetekre alapozva, sokrétű, szintetizált ismeretek átadásával a szerteágazó építé­szeti szakmagyakorláshoz elengedhetetlen kreatív mérnöki gondolkozásra neveljen. Képzéseink biztosítják az Európai Parlament és a Tanács, a szakmai képesítések elismeré­séről szóló 2005/36 EK irányelv 46. cikkében felsorolt elvek érvényesülését.

ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI ALAPKÉPZÉSI SZAK (BSc)
Célunk olyan építészmérnökök képzése, akik a magasépítési tevékenységek teljes terüle­tén, megszerzett ismereteik, és az ezekhez kapcsolódó készségeik révén, vezetői tá­mogatással alkalmasak legyenek műszaki feladatok megoldására. Hallgatóink a hét féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik MSc képzésben történő folytatására.

ÉPÍTÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK (MSc)
Célunk olyan okleveles építészek képzése, akik a BSc szakon megszerzett ismereteikre és készségeikre alapozva, alkalmasak legyenek önállóan és felelősen végezni az építészeti tevékenységek teljes területén felmerülő komplex feladatokat. Hallgatóink a 4 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI OSZTATLAN SZAK (MSc)
A fentiekben ismertetett kétciklusú kép­zésekben megfogalmazott célok együttes érvényesülését biztosító okleveles építész­ mérnök képzés, mely a két szak keretében leírtak teljesülését egységes, időben osztat­lan formában teszi lehetővé. Hallgatóink a 10 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

 

AZ ÉPÍTŐMÉRNÖKI KÉPZÉS

ÉPÍTŐMÉRNÖKI ALAPSZAK
Mi a feladata egy építőmérnöknek? Lakatlan területek lakhatóvá tétele, vagy a lakható területeken az életkörülmények javítása, ezen belül a földterület felmérése, feltérképezése, a felszín változásának és a felszín alatti talaj vizsgálata, a vizek szabályozása, a terület bekötése közművezeték-, út-, és vasúthálózatba, valamint a területen belüli közlekedési hálózat tervezése, a városok, falvak ellátása ivóvízzel, illetve a csatornarendszer megépítése. A természeti tereptárgyak leküzdése, alagutak, hidak, viaduktok építése, a hírközlési adótornyok, ipari csarnokok, mezőgazdasági tárolók létrehozása, és az építészmérnökökkel közösen a lakóterületek kialakítása. A hallgatók 8 szemeszter alatt mindezen témakörök tanulmányozása, a tervezési, valamint az építési ismeretek elsajátítása közben a kapcsolódó információs technológiákat is alkalmazzák.

SZERKEZET-ÉPÍTŐMÉRNÖKI MESTERSZAK
A megvalósult építmény, egy sportcsarnok, egy völgyhíd, egy toronyház, egy folyóparti védmű mindig tükrözi az építési szakmához kapcsolódó tudományterületek aktuális újdonságait és fejlettségi szintjét, és a fejlődés töretlen. Óriási kihívások és izgalmas témák várnak azokra a fiatalokra, akik a három féléves „szerkezetes” mesterszakon folytatják tanulmányaikat. A tervezési, az erőtani- és az épületenergetikai méretezési eljárások területén a legújabb szoftverek használata hatalmas változást jelent az építőmérnöki tervezőmunkában. A mesterszak az alapképzésben tanultak elmélyítését, és a különleges, egyedi megoldások erőtani és formai tervezését, a pontos anyagkiválasztást, és a legújabb méretezési eljárások alkalmazását helyezi középpontba.

INFRASTRUKTÚRA-ÉPÍTŐMÉRNÖKI MESTERSZAK
Ma már nincsenek elérhetetlen úti célok. Óriási távolságokat tehetünk meg földön, vízen és a levegőben is. Ehhez azonban megfelelő „pályákra” van szükség. A három féléves infrastruktúra-építőmérnöki mesterszakon végzett mérnökök a közúti és a vasúti közlekedés legkorszerűbb pályáit tervezik meg, a vízi közlekedést elősegítő új típusú műtárgyakat építik, és a légikikötők korszerű kifutópályáit tesztelik, illetve alakítják. A mesterszakon tanulók egy csoportja a felszíni és a felszín alatti vizek megismerésére helyezi a hangsúlyt, tudva azt, hogy a vízkészlettel való okos gazdálkodás az emberiség jövője szempontjából kiemelt jelentőségű. és az ökológiai egyensúly megteremtése, illetve megtartása a környezeti katasztrófák elkerülésének záloga. Új modell és méretezési metodikát kell alkalmazni, előrejelzéseket kell adni pl. a felszíni vízmozgásokról, hiszen a megfelelő időben kapott információk komoly értékeket mentenek meg.

FÖLDMÉRŐ- ÉS TÉRINFORMATIKAI MÉRNÖKI MESTERSZAK
Épített környezetünk létesítményeinek tervezése, kivitelezése és fejlesztése során elengedhetetlen a térképi adatbázisok, korszerű helymeghatározási módszerek, a térinformatikai technológiák és az intelligens közlekedési rendszerek magas színvonalú felhasználása. A három szemeszteres földmérő- és térinformatikai mérnöki mesterszakot végző mérnökök nem csak korszerű geodéziai és távérzékelési módszerekkel segíthetik a térbeli adatgyűjtést, de mélyreható felsőgeodéziai, műholdas helymeghatározási ismeretekkel is rendelkeznek, és egy-egy összetett építési projekt során mindezeket hatékonyan tudják ötvözni.

IMPRESSZUM

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának és Építőmérnöki Karának közös honlapja.
A honlap a Bepillantás a jövődbe! Komplex műegyetemi pályaorientációs és továbbtanulást segítő programok keretében készült. (EFOP-3.4.4-16-2017-00025)


Felelős kiadó:
BME Építőmérnöki Kar Dékáni Hivatala – Dr. Dunai László dékán; BME
Építészmérnöki Kar Dékáni Hivatala – Alföldi György DLA dékán


Szerkesztő:
Füstös Vivien az Építőmérnöki Kar részéről 
Paulik Mónika az Építészmérnöki Kar részéről


Cím: 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3.

Telefon: +36 1 463 3530 (Építőmérnöki Kar), +36 1 463 3521 (Építészmérnöki Kar)