AZ ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI KÉPZÉS
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara meghatározó szerepet tölt be a hazai építészképzésben. A Kar küldetése, hogy a tudományokra és a művészetekre alapozva, sokrétű, szintetizált ismeretek átadásával a szerteágazó építészeti szakmagyakorláshoz elengedhetetlen kreatív mérnöki gondolkozásra neveljen. Képzéseink biztosítják az Európai Parlament és a Tanács, a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36 EK irányelv 46. cikkében felsorolt elvek érvényesülését.
ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI ALAPKÉPZÉSI SZAK (BSc)
Célunk olyan építészmérnökök képzése, akik a magasépítési tevékenységek teljes területén, megszerzett ismereteik, és az ezekhez kapcsolódó készségeik révén, vezetői támogatással alkalmasak legyenek műszaki feladatok megoldására. Hallgatóink a hét féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik MSc képzésben történő folytatására.
ÉPÍTÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK (MSc)
Célunk olyan okleveles építészek képzése, akik a BSc szakon megszerzett ismereteikre és készségeikre alapozva, alkalmasak legyenek önállóan és felelősen végezni az építészeti tevékenységek teljes területén felmerülő komplex feladatokat. Hallgatóink a 4 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI OSZTATLAN SZAK (MSc)
A fentiekben ismertetett kétciklusú képzésekben megfogalmazott célok együttes érvényesülését biztosító okleveles építész mérnök képzés, mely a két szak keretében leírtak teljesülését egységes, időben osztatlan formában teszi lehetővé. Hallgatóink a 10 féléves szak elvégzése után felkészültekké válnak tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
AZ ÉPÍTŐMÉRNÖKI KÉPZÉS
ÉPÍTŐMÉRNÖKI ALAPSZAK
Mi a feladata egy építőmérnöknek? Lakatlan területek lakhatóvá tétele, vagy a lakható területeken az életkörülmények javítása, ezen belül a földterület felmérése, feltérképezése, a felszín változásának és a felszín alatti talaj vizsgálata, a vizek szabályozása, a terület bekötése közművezeték-, út-, és vasúthálózatba, valamint a területen belüli közlekedési hálózat tervezése, a városok, falvak ellátása ivóvízzel, illetve a csatornarendszer megépítése. A természeti tereptárgyak leküzdése, alagutak, hidak, viaduktok építése, a hírközlési adótornyok, ipari csarnokok, mezőgazdasági tárolók létrehozása, és az építészmérnökökkel közösen a lakóterületek kialakítása. A hallgatók 8 szemeszter alatt mindezen témakörök tanulmányozása, a tervezési, valamint az építési ismeretek elsajátítása közben a kapcsolódó információs technológiákat is alkalmazzák.
SZERKEZET-ÉPÍTŐMÉRNÖKI MESTERSZAK
A megvalósult építmény, egy sportcsarnok, egy völgyhíd, egy toronyház, egy folyóparti védmű mindig tükrözi az építési szakmához kapcsolódó tudományterületek aktuális újdonságait és fejlettségi szintjét, és a fejlődés töretlen. Óriási kihívások és izgalmas témák várnak azokra a fiatalokra, akik a három féléves „szerkezetes” mesterszakon folytatják tanulmányaikat. A tervezési, az erőtani- és az épületenergetikai méretezési eljárások területén a legújabb szoftverek használata hatalmas változást jelent az építőmérnöki tervezőmunkában. A mesterszak az alapképzésben tanultak elmélyítését, és a különleges, egyedi megoldások erőtani és formai tervezését, a pontos anyagkiválasztást, és a legújabb méretezési eljárások alkalmazását helyezi középpontba.
INFRASTRUKTÚRA-ÉPÍTŐMÉRNÖKI MESTERSZAK
Ma már nincsenek elérhetetlen úti célok. Óriási távolságokat tehetünk meg földön, vízen és a levegőben is. Ehhez azonban megfelelő „pályákra” van szükség. A három féléves infrastruktúra-építőmérnöki mesterszakon végzett mérnökök a közúti és a vasúti közlekedés legkorszerűbb pályáit tervezik meg, a vízi közlekedést elősegítő új típusú műtárgyakat építik, és a légikikötők korszerű kifutópályáit tesztelik, illetve alakítják. A mesterszakon tanulók egy csoportja a felszíni és a felszín alatti vizek megismerésére helyezi a hangsúlyt, tudva azt, hogy a vízkészlettel való okos gazdálkodás az emberiség jövője szempontjából kiemelt jelentőségű. és az ökológiai egyensúly megteremtése, illetve megtartása a környezeti katasztrófák elkerülésének záloga. Új modell és méretezési metodikát kell alkalmazni, előrejelzéseket kell adni pl. a felszíni vízmozgásokról, hiszen a megfelelő időben kapott információk komoly értékeket mentenek meg.
FÖLDMÉRŐ- ÉS TÉRINFORMATIKAI MÉRNÖKI MESTERSZAK
Épített környezetünk létesítményeinek tervezése, kivitelezése és fejlesztése során elengedhetetlen a térképi adatbázisok, korszerű helymeghatározási módszerek, a térinformatikai technológiák és az intelligens közlekedési rendszerek magas színvonalú felhasználása. A három szemeszteres földmérő- és térinformatikai mérnöki mesterszakot végző mérnökök nem csak korszerű geodéziai és távérzékelési módszerekkel segíthetik a térbeli adatgyűjtést, de mélyreható felsőgeodéziai, műholdas helymeghatározási ismeretekkel is rendelkeznek, és egy-egy összetett építési projekt során mindezeket hatékonyan tudják ötvözni.